Gatvės menas: Tadas Vincaitis-Plūgas, garsas: DJ Iduba Selecta
Nejau galvoji tu, kad užmarštis,
Kas užmiršta, tikrai nuplovė?
Juk būna, kad staiga atgyja vaizdas vėl iš pelenų.
Ir vėl jisai – gyva, ryški tikrovė.
Ir tartum rėmuose liks kiekvienoj iš būsimų dienų.
Hiršas Ošerovičius, 1968
Sienos taip pat pasakoja istorijas. Festivalio metu prabils ne vienas pastatas, bus prisiminta ne viena pertraukto gyvenimo istorija: gatvės meno kūriniai ir garso bei šviesų instaliacijos atkels mums užmaršties uždangą. Prisiminsime kažkada gyvybingą, o šiandien sunaikintą Kauno žydų gyvenimą, čia gyvenusius pasaulyje garsius kauniečius.
Tado Vincaičio – Plūgo kūrinys inspiruotas tarpukario fotografijos, kurioje matome mergaitę – Rosian Bagriansky su savo mama Gerta. Rosian gimė 1935 m. Kaune. Jos tėvas Paulius Bagriansky buvo klestintis tekstilės verslininkas, mama – Paryžiuje mokslus baigusi pianistė, po karo – Muzikinio teatro koncertmeisterė. Šeima išgyveno Holokaustą, o Rosian istoriją aprašėme 2019 m. Istorijų festivalyje, žr.: https://istorijufestivalis.eu/istorijos/rosian-bagriansky/
Gatvės meno kūrinyje matome ir vieną jautriausių Lietuvos žydų poeto Hiršo Ošerovičiaus eilėraščių.
Hiršas Ošerovičius – vienas žymiausių žydų poetų. Gimė 1908 m. Panevėžyje. Studijavo teisę Kauno universitete, čia ir pradėjo savo kūrybinę veiklą. Iki Antrojo pasaulinio karo dirbo skirtinguose jidiš kalba leidžiamuose laikraščiuose. Karo pradžioje evakuavosi į Sovietų Sąjungos gilumą. Po karo įsikūrė Vilniuje ir rašė jidiš kalba leidžiamam Maskvos laikraščiui. Tačiau 1949 m. buvo suimtas už „antisovietinę“, „nacionalistinę-sionistinę“ veiklą ir buvo ištremtas į Sibirą, kur praleido 7 metus. 1956 m. grįžo į Vilnių. Čia tęsė savo literatūrinę veiklą. Lietuvoje išleista ne viena jo kūrybos knyga, o jo kūrinius iš jidiš į lietuvių kalbą vertė garsiausi Lietuvos poetai. 1971 m. poetas emigravo į Izraelį, kur tęsė savo kūrybinę veiklą, išleido keletą naujų knygų, buvo apdovanotas reikšmingomis literatūrinėmis premijomis. Ošerovičius mirė 1994 m. Tel Avive.
Šioje vietoje girdimas garso takelis – DJ Iduba Selecta.
„Istorijų festivaliui“ parinkta ambient muzikos selekcija su Nemuno, greta jo gyvenusių įvairių kultūrų žmonių reminiscencijomis ir srovėmis. Pats užaugau prie šios upės, tad tėkmės, žuvies, vandens paukščių bei šalia gyvenančių žmonių buitis, etc. yra artima ir suvokta tema. Augant to meto aplinkoje žydų kultūros ir paveldo klausimas buvo gana mažai reflektuotas ir tyrinėtas. Tad festivalio tema ir turinys leido giliau ir sąmoningiau tai patyrinėti. Muzikiniame „takelyje“, kelionėje, srovėje pateikiama asmeninė sąveika su autentiška žydų kultūra bei muzikiniai ieškojimai, intuityviai, imanentiškai susieti su Nemunu. Tai ir aplinkos garsų, jidiš šiuolaikinės muzikos, elektroninės, fusion bei laisvos improvizacijos muzikinės nuoplaišos ir elementai. Šios garsinės patirtys viena vertus, papildo sumanytus graffiti kūrinius, kita vertus, gali būti medituojamos kaip savarankiška eilėraščio, garso sąveika ir aplinkos sąveika.”
Apie menininkus
Tadas Vincaitis-Plūgas yra vienas iš gatvės meno Lietuvoje pradininkų. Jo darbų galima pamatyti Kauno, Vilniaus, Šiaulių, Rygos ir kituose miestuose. Nuo 2005 m. menininkas dalyvauja grupinėse parodose Klaipėdoje, Vilniuje, Kaune. Menininko kūriniai puošia daugelį privačių fasadų bei interjerų.
Iduba Selecta yra senosios DJ mokyklos desantas, puoselėjantis meilę muzikai, analoginiam garsui ir plokštelių traškesiui. Palaikantis underground kultūrą ir įvairius muzikinius žanrus, kiekviename jų (at)rasdamas žavesio, užtaiso, įkvėpimo.
A. Mickevičiaus g. 30
Renginys bus transliuojamas